Nën lupën e Stela Sallakut

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e çmimeve nga CFDA

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Nëse ka ndonjë eveniment mode, ku të lejohet të vishesh në mënyrën më novatore të mundshme, përveç Met Gala, është ndarja e çmimeve të CFDA-së (The Council of Fashion Designers of America). Çmimet jepen nga këshilli i përbërë sigurisht nga figurat më të spikatura të modës, për dizajnerë, modelë, blogerë, influencerë, stilistë etj.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Koleksionet dhe javët e modës janë provat që duhet të kalojnë të nominuarit, por jo vetëm kaq. Krijuesit duhet të jenë shquar për diçka atë vit që zgjidhen, nuk është thjesht të bësh një koleksion të bukur veshjesh. Po të ishte aq e thjeshtë, Jesus Delpozo do e fitonte çdo vit.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Shumë çmime janë ndarë këtë vit, por jo të gjithë pjesmarrësit spikatën. Disa ishin veshur sikur shkonin në ballo, të tjerë dukeshin sikur ishin veshur e sajuar për pesë minuta.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Unë kam disa komente, pa dorashka, që me siguri po të isha pjesë e CFDA, do i kisha rrudhur ca vetulla.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Kombinimi është i guximshëm, mes printit dhe lejlasë, por hej! Ia ka vlejtur. Një Jackie Kennedy moderne.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Zendaya mori dhe çmim mbrëmë, për të gjitha herët kur ka shkëlqyer në tapetin e kuq. Edhe sot, me krijimin e Vera Wang-u, duket si një sirenë përrallore.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Po pjesa tjetër e veshjes ku është?

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Adoleshentët e viteve 2000 do të ta kishin zilinë.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Ndonjëherë e harroj faktin që Emily nuk ka punuar vërtetë në Vogue. Flokët ngjyrë gruri i harmonizohen kaq bukur me tonalitetin portokalli të kostumit!

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Tani, ai aksesori në dorë (nëse quhet kështu), çfarë funksioni ka, përveçse për të larguar insektet? Xhaketa e gjatë është interesante, por çizmet ç'rol luajnë?

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Ciara qenka frymëzuar nga klipi i Beyonce "Deja VU".

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Kaq novatore, nuk e kisha parë kurrë Drew-në! Fustani voluminoz prej tyli, nuk është vetëm për Lady Gagën dhe J.Lo-në.

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Anna Wintour-i nuk vesh ndonjë novacion, madje është e parashikueshme në zgjedhje. Fustan tyli, varëse dhe syze. Po pallton ç'ne?

Nga Stela Sallaku/ Opinion, pa dorashka, i veshjeve në ndarjen e

Vera Wang-u bën shpesh veshjet më minimaliste, sidomos fustanet e nusërisë i qan! Zakonisht vishet "all black".

Sot ka preferuar të vishet me ngjyra... sot nuk mund të them që nuk më pëlqen!