Nën lupën e Stela Sallakut

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

Sa herë që bëhet fjala për Met Gala, na vjen ndërmend fustani i tejdukshëm i Cher, Gianni Versace me krijimet e tij prej lëkure, Rihanna, korsetë e Jean Paul Gaultier dhe ekstravaganza e Comme Des Garcones.

Të marrësh pjesë në eventin më të madh të modës, duhet të të ketë me sy të mirë vetë Anna Wintour, të kesh një fustan a veshje që kushton mbi 10.000 dollarë (haute couture) nga një stilist që aprovohet nga dinastia Vogue, duhet të jesh person me influencë si dhe të kesh 300.000 – 400.000 dollarë për të paguar darkën dhe pijet. Por nuk mbaron këtu, sepse të jesh në Met Gala duhet të kesh parasysh disa rregulla, që tek pjesmarrja e agjentit (menaxherit) tënd e deri tek selfiet. Jo të gjitha lejohen!

Por në të veshur lejohen të gjitha! Mjafton t’i përmbahesh temës, por edhe nëse nuk i përmbahesh, duhet të kesh një arsye të fortë. Ose një justifikim të mirë.

Më poshtë kemi përzgjedhur disa nga veshjet më të mira ndër vite, që nga Lady Diana, Cher, Jackie O. etj.

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite1974

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite1985

Për disa vite me rradhë, Cher ka qenë e veshura më mirë në Met Gala. Fustani i saj i tejdukshëm ka frymëzuar shumë personazhe të njohur deri më sot.

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

1979, Jacqueline Kennedy Onassis me Valentino

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

1995, Princeshë Diana me Dior

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2008, David dhe Victoria Beckham me vintage Giorgio Armani

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2012, Karolina Kurkova me Rachel Zoe

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2014, Mary-Kate Olsen me vintage Chanel dhe Ashley Olsen me Gianfranco Ferré

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2014, Erykah Badu me Givenchy Couture

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2014, Beyoncé me Givenchy Couture

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2015, Rihanna me Guo Pei Couture

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2015, Beyoncé me Givenchy

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2015, Jennifer Lopez me Versace

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2016, Kim Kardashian me Balmain

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2016, Beyoncé me Givenchy

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2017, Kendall Jenner me La Perla Haute Couture

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2017, Zendaya me Dolce & Gabbana Alta Moda

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Sarah Jessica Parker me Dolce & Gabbana Alta Moda

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Rihanna me Maison Margiela dhe taka Christian Louboutin

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Jennifer Lopez me Balmain

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Cardi B me Moschino

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Katy Perry me Atelier Versace

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Jared Leto me Gucci

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Solange Knowles me Iris Van Herpen

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Madonna me Jean Paul Gaultier

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2018, Frances McDormand me Valentino Haute Couture

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2019, Lady Gaga me Brandon Maxwell

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2019, Kylie dhe Kendall Jenner me Atelier Versace

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2019, Cardi B me Thom Browne

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2021, Ciara

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2021, Billie Eilish me Oscar De La Renta

Veshjet më të bukura të Met Gala në vite

2021, Barbie Ferreira me Jonathan Simkhai