Opinion

Si e ndryshoi Zelensky përgjigjen e Perëndimit ndaj Rusisë

Si e ndryshoi Zelensky përgjigjen e Perëndimit ndaj Rusisë

Pesë ditë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kombi i tij guximtar kanë bërë tashmë më shumë për të transformuar politikën e Perëndimit ndaj Rusisë sesa 30 vjet samite të pas Luftës së Ftohtë, rivendosje të politikave dhe përballje me presidentin rus Vladimir Putin.

Sfidimi i liderit ukrainas ka frymëzuar dhe turpëruar Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian që të shkojnë shumë më tej - dhe shumë më shpejt - në kthimin e Rusisë në një shtet të pafavorshëm. Duke i premtuar armë dhe municione Zelenskyt, 44 vjeç, Perëndimi duket se po tërhiqet gjithnjë e më shumë në një luftë të mundshme me Moskën për Ukrainën, edhe pse nuk është një anëtar i NATO-s që përfiton nga marrëveshjet e drejtpërdrejta të mbrojtjes reciproke të bllokut.

Pasi këmbënguli javën e kaluar se sanksionet do të vlerësoheshin në një kurbë në rritje bazuar në sjelljen ruse, Uashingtoni dhe aleatët e tij tani kanë nxituar të sanksionojnë personalisht Putinin dhe kanë dëbuar bankat kryesore ruse nga rrjeti financiar global SWIFT. Në ndryshimin më të jashtëzakonshëm, Gjermania, nën kancelarin e ri Olaf Scholz, është zotuar të tejkalojë objektivat e NATO-s për shpenzimet e mbrojtjes dhe ka kapërcyer rezervën e saj për të dërguar armë në zonat e luftës duke u zotuar të armatosë ukrainasit që luftojnë trupat ruse.

Gjermania ndaloi gjithashtu gazsjellësin Nord Stream 2 duke sjellë gazin rus të nevojshëm jetik në Evropën Perëndimore. Në një moment tjetër të mrekullueshëm, kryeministri hungarez Viktor Orban, një i mbrojtur i Putinit, ka mbajtur anën e liderëve të tjerë të Bashkimit Evropian kundër rusëve. Një tjetër autokrat, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte lidhje të ngrohta me Putinin, ka thirrur një konventë të viteve 1930 që mund të komplikojë operacionet detare të Rusisë në Detin e Zi.

Dhe Britania, pasi bëri një sy qorr për një kohë të gjatë ndaj pasurisë së oligarkëve në Londër, deklaroi, sipas fjalëve të kryeministrit Boris Johnson se "Nuk ka vend për paratë e pista në MB". Ish -presidenti Donald Trump , i cili e kaloi javën e kaluar duke u mërzitur për "gjeniun" Putin, të shtunën të nderoi trimërinë e Zelenskit.

A është takimi Ukrainë-Rusi një rrugë përpara apo shfaqje politike?

Heroizmi i Presidentit ukrainas ka prekur gjithashtu njerëzit në mbarë botën dhe ka shkaktuar shumë mbështetje. Shefat e futbollit në Formula 1 dhe evropianë e kanë eleminuar Rusinë nga eventet spektakolare. Shfaqjet e baletit rus janë anuluar në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe disa shtete amerikane po heqin vodkën e prodhuar nga Rusia nga raftet.

Thirrja emocionale e Zelensky

Ngurtësimi i konsiderueshëm i frontit global kundër Rusisë gjatë fundjavës pasoi thirrjet gjithnjë e më të zjarrta të Zelensky për ndihmë. Udhëheqësit evropianë raportuan se në një telefonatë me ta javën e kaluar, ai kishte thënë se nuk e dinte se sa kohë mund të mbijetonte ai ose vendi i tij.

Pak të huaj prisnin që Zelensky, një ish-aktor komik, i cili, për zhgënjimin e zyrtarëve amerikanë, injoroi ose minimizoi paralajmërimet e SHBA-së për një pushtim të afërt për javë të tëra, do të shndërrohej në një lider që të përputhej me këtë moment në historinë e vendit të tij. Mospërfillja e tij ndryshoi disa ditë përpara pushtimit, kur ai bëri thirrje gjithnjë e më të mprehta për ndihmë. Hetimi i tij i mëparshëm mund të ketë lënë shumë nga bashkatdhetarët e tij të papërgatitur për agoninë që do të shpalosej.

Megjithatë, në rrethanat më ekstreme, Zelensky në mënyrë ironike po shfaq vetë vlerat -- duke përfshirë mbrojtjen e vendosur të demokracisë -- që do ta kualifikonin Ukrainën për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në NATO, një rrugë që Putin u përpoq ta mbyllte me pushtimin e tij.

"Ata janë njëri prej nesh dhe ne i duam ata," tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një intervistë me Euroneës të dielën, duke iu referuar Ukrainës.

Një kthesë alarmante në krizë

Komentet e Zelensky erdhën pasi kriza e Ukrainës mori një kthesë edhe më alarmante.

Putin, duke sulmuar liderët e NATO-s, i vuri forcat e parandalimit të Rusisë - duke përfshirë armët bërthamore - në gatishmëri të lartë. Masa mund të jetë projektuar për të frikësuar Perëndimin, por gjithashtu rriti frikën e një përshkallëzimi në nivele vërtet alarmante.

Nuk ka pasur kurrë një nevojë më të madhe që Putini t'i sigurohet një lloj hapjeje diplomatike jashtë krizës. Por as udhëheqësit perëndimorë dhe as ukrainasit nuk kanë shpresa të mëdha për bisedimet e planifikuara për të hënën midis zyrtarëve nga Kievi dhe Moska në kufirin me Bjellorusinë.

Dhe rrëzimi i pritshëm i të hënës i monedhës ruse, rubla, si pasojë e sanksioneve ndërkombëtare mund të grumbullojë më tej presionin politik mbi Putinin dhe të përkeqësojë gjendjen e tij të paqëndrueshme.

Artikull i CNN, përkthyer dhe përshtatur nga Tiranapost.al