Rajoni

Media serbe: Vuçiç po përgatit dorëheqjen pasi nuk do që të jetë ai që do njohë Kosovën

Media serbe: Vuçiç po përgatit dorëheqjen pasi nuk do

Gazeta serbe “Danas” në një lajm të së shtunës shkruajti se presidenti Aleksandër Vuçiç po përgatit dorëheqjen pasi ai do që dikush tjetër të marrë vendimet e vështira si njohja e Kosovës dhe sanksionet ndaj Rusisë.

Media raporton se bashkëpunëtorë të ngushtë të Vuçiç janë ata që kanë bërë të ditur lajmet se presidenti po planifikon të japë dorëheqjen.

Kohët e fundit, Perëndimi kanë rritur presionin ndaj Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, për të mbyllur me sukses procesin e dialogut.

Nëse Vuçiç jep dorëheqjen, ai zëvendësohet nga kreu i Asamblesë Kombëtare për 3 muaj.