Shije

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë liderët?

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Kur vjen fjala tek ushqimi, edhe udhëheqësit kanë pikat e tyre të dobëta, para shijes apo aromës të së cilës dorëzohen.

Le ta nisim me Joe Biden, çfarë preferon ai më shumë?

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Ai nuk po alkool e as duhan. Dobësi ka ëmbëlsirat. E preferuara është akullorja me gjalp kikiriku dhe çokollatë.

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Donald Trump, ish-presidenti i Amerikës nuk preferon ushqimin e shëndetshëm. Ai është fans i mishit, pastave dhe hamburgerëve. Ai gjithashtu lë kokën për takot meksikane, peshkun e skuqur, biftekën e pjekur mirë, vezët e skuqura me proshutë dhe për ëmbëlsirë akulloren me vanilie.

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Saunduiçi i mbushur me mish dhe djathë është i preferuari i Emmanuel Macron. Përbërja brenda njihet ndryshe si ‘schnitzel’, pak a shumë si vjenezi që i themi në Shqipëri. Megjithatë menuja e Macron kontrollohet nga gruaja e tij e cila ia ndan në racione dhe eliminon salcat nga dieta e tij.

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut do djathin tradicional zviceran Emmental, por për shkak të peshës është i detyruar të kufizojë konsumin e tij. Kafeja është gjithashtu në menunë e përditshme të Kim, edhe pse nuk do të gjeni një dyqan të vetëm kafeneje në Korenë e Veriut. Dhe mos të harrojmë pjatën më të vecantë nga të gjitha këto - supën me pendë peshkaqeni.

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Po për mbretëreshën e Anglisë? Ushqimi i saj i preferuar është një torta me çokollatë dhe kanellë, e ndjekur nga nga një biftek prej mishit të gjahut. Në 60 vite sundim, Elizabeth nuk ka ndryshuar thuajse asgjë në shijen e saj. (Se thonë që ndryshon me kohën).

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Angela Merkel preferon gatimet e bëra në shtëpi nga dora e saj. Supa me patate dhe supa me qofte janë të preferuarat e saj. Për Krishtlindje bën gjithmonë patë të pjekur dhe sallatë me patate.

Menuja presidenciale. Çfarë preferojnë të hanë

Barack Obama hante gjithmonë të njëjtin sanduiç, një klasik. Ai urren panxharin, por pëlqen brokolin.

*Artikulli i zestradar u përshtat në shqip nga Tiranapost.al