Shije

Si ta përgatisni akulloren në shtëpi

Si ta përgatisni akulloren në shtëpi

Akullorja e përgatitur në shtëpi është një mënyrë e shkëlqyer për të kënaqur dëshirën për një ëmbëlsirë të ftohtë dhe të shijshme. Me ardhjen e verës, vjen edhe dëshira për të eksperimentuar me gatimin e ëmbëlsirave të ftohta.

Je gati për recetën e akullores?

Përbërësit bazë

Për të bërë një akullore klasike me vanilje, ju nevojiten këta përbërës:

- 2 filxhanë krem qumështi (heavy cream)

- 1 filxhan qumësht

- 3/4 filxhan sheqer

- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje

Hapat për përgatitjen e akullores

1. Përgatitja e përzierjes bazë

Në një enë të madhe, përzieni kremin e qumështit dhe qumështin normal. Shtoni sheqerin dhe përziejeni derisa të tretet plotësisht. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe përzieni mirë. Kjo është përzierja bazë për akulloren tuaj.

2. Ftohja e përzierjes

Vendoseni përzierjen në frigorifer për rreth 2-3 orë ose derisa të jetë shumë e ftohtë. Kjo ndihmon që akullorja të ngurtësohet më mirë dhe të ketë një përbërje më të lëmuar.

3. Përpunimi pa makineri për akullore

Nëse nuk keni një makineri për akullore, mund të përdorni këtë metodë:

- Hidhni përzierjen e ftohur në një enë metalike ose plastike me kapak.

- Vendoseni enën në ngrirje.

- Çdo 30 minuta, hiqeni enën nga ngrirja dhe përzieni akulloren me një mikser dore ose me një lugë të madhe. Kjo ndihmon në thyerjen e kristaleve të akullit dhe krijon një përbërje të butë.

- Përsëriteni këtë proces për rreth 3-4 orë ose derisa akullorja të jetë ngurtësuar plotësisht.

4. Shtimi i Shtesave

Nëse dëshironi të shtoni shije ose përbërës të tjerë, si copëza çokollate, fruta të freskëta, ose biskota të grimcuara, mund t'i përzieni në akullore gjatë përpunimit të saj, pas ftohjes së parë.

5. Shërbimi

Pasi akullorja të jetë ngurtësuar dhe të ketë arritur një përbërje të butë dhe kremoze, është gati për t'u shërbyer. Shërbejeni në kupa ose konet e akullores dhe shijojeni këtë ëmbëlsirë të bërë në shtëpi.