Sociale

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022

“Financial Times” ka publikuar listën e 25 grave më me ndikim në botë për vitin 2022.

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022

E ndarë sipas kategorve: drejtues, heronj dhe krijues, lista nis me Oleksandra Matviichuk, një avokate 39-vjeçare dhe aktiviste për të drejtat e njeriut. Ajo ka mbledhur me këmbëngulje prova të krimeve të luftës në Ukrainë përmes Qendrës për Liritë Civile, të cilën ajo e drejton.

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022

Në vend të dytë s’kishte se si mos renditej Ketanji Onyika Brown Jackson, gruaja e parë zezake që u ngjit në Gjykatën më të lartë amerikane në historinë më shumë se 230-vjeçare.

Më tej në këtë listë ndodhen emra grash të njohura, artiste, shkrimtare, kampionia e tenisit e cila i dha lamtumirën karrierës së saj këtë vit, Serena Williams, por nuk mungojnë as gratë e Iranit që frymëzuan popullin vendas në protesta në kërkim të lirive të shtypura në këtë vend, fituesja e çmimit Nobel në letërsi, Annie Ernaux, apo dhe Meghan Markle:

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Frances Bellettini, CEO e shtëpisë së famshme të modës, Saint Laurent
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Jane Fraser, drejtoreshë ekzekutive e një prej bankave më të mëdha në botë, Citigroup
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Karen Lynch, CEO e kompanisë më të madhe të kujdesit shëndetësor amerikan, CVS
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Sanna Marin, Kryeministre e Finlandës (Këtë vit ajo ka udhëhequr thirrjet për sanksione kundër Rusisë dhe ka nxitur hyrjen e Finlandës në NATO)
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Francë Elena Marquez Mina, zëvendëspresidente e Kolumbisë
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Mia Mottley, Kryeministre e Barbados
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Sherry Rehman, ministre e Klimës, Pakistan
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Serena Williams, kampione e tenisit
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Amanda Blanc, CEO, Aviva
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Jamie Fiore Higgins, shkrimtare
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Rebeka Gomperts, mjeke
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Rina Gonoi, Ish-ushtare, Japoni
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Gratë e Iranit, të quajtura edhe luftëtaret e lirisë

25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Paula Kahumbu, aktiviste
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
MacKenzie Scott, filantropiste
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Sarina Wiegman, trajnere e ekipit te futbollit të femrave në Angli
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Michelle Yeoh, aktore
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Tsitsi Dangarembga, shkrimtare, aktiviste
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Billie Eilish, këngëtare
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Annie Ernaux, shkrimtare, fituese e çmimit Nobel e këtij viti në letërsi
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Anne Imhof, artiste
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Meghan Markle si Podcaster
25 gratë më me ndikim të Financial Times për vitin 2022
Domee Shi regjisore dhe skenariste