Stil jete

Çfarë konsumon një dermatologe për ta mbajtur lëkurën më të re

Çfarë konsumon një dermatologe për ta mbajtur

Nga Dr Thivi Maruthappu/Unë e kam kaluar gjithë karrierën time duke ekzaminuar se sa thellësisht ndikon dieta jonë në shëndetin e lëkurës. Kur lëkura jonë nuk po merr atë që i nevojitet, shtresa e sipërme, ose epiderma, fillon të thahet, ndërsa shtresa jonë e mesme, derma, e cila luan rolin më të madh në ruajtjen e lëkurës rinore, humbet elasticitetin saj. Ja çfarë konsumoj për të mbajtur lëkurën time më të re.

Çaj kanelle

Hulumtimet kanë treguar se vetëm gjysmë lugë çaji kanellë në ditë mund të ndihmojë në frenimin e niveleve të larta të sheqerit në gjak tek ata me diabet të tipit 2, para-diabet ose sindromën e vezores policistike. Sheqeri mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës përmes një procesi të quajtur glikacion dhe të kontribuojë në shfaqjen e akneve për disa.

Perime dhe fruta

Për ta mbajtur lëkurën të duket e re, ajo që duam është një dietë vërtet e gjallëruar, plot ngjyra me shumë fruta dhe perime. Secila prej atyre ngjyrave të ndryshme ka një antioksidant të ndryshëm, si betalani në panxhar, luteina në spinaq, anthocyanin në boronica dhe bioflavonoidet në pjeshkë.

Peshk

Unë synoj të ha të paktën një ose dy fileto peshku në javë. Acidet yndyrore omega-3, të gjetura në peshq të tillë si salmoni, sardelet, trofta ose skumbri, janë kritike për të ruajtur nivelet e hidratimit të lëkurës: nuk mund të theksoj sa e rëndësishme është të hahet më shumë prej tij për lëkurë të zhdërvjellët, të shëndetshme, duke reduktuar inflamacionin dhe nxitur shërimin e plagëve.

Nëse nuk hani peshk, suplementet omega-3 mund të jenë një alternativë e dobishme – ose, mund ta merrni nga burime me bazë bimore si farat e lirit ose farat chia.

Ujë me limon dhe kastravec

Unë nuk jam ajo që mund të pi dy litra ujë në ditë. Por unë marr një shishe me vete kudo dhe shtoj limon dhe kastravec për ta bërë më interesante. Kur jemi të dehidratuar, lëkura humbet elasticitetin; pirja e mjaftueshme ndihmon për të mbështetur rrjedhjen e gjakut në lëkurë, e cila jep lëndë ushqyese dhe largon toksinat.

Kos

Një porcion i përditshëm i probiotikëve, siç është kosi, sjell baktere shtesë të mira në zorrë. Ka prova në rritje për të mbështetur një lidhje midis mikrobiomës së zorrëve dhe shëndetit të lëkurës, kryesisht duke zbutur inflamacionin e padëshiruar, një nxitës për plakjen e parakohshme dhe lëkurën e dobët.

Çokollatë e zezë me lajthi

Lajthitë, bajamet, fëstëkët janë të pasura me prebiotikë, të cilët janë fibrat bimore me të cilat probiotikët në zorrët tona duhet të ushqehen. Ato janë thelbësore për një mikrobiomë të ekuilibruar të zorrëve, dhe rrjedhimisht për lëkurën.

Lakër turshi

Përqendrohuni në mbështetjen e mikrobiomës së zorrëve me ushqime para dhe probiotike, të tilla si lakër turshi, për të optimizuar diversitetin e mikrobeve; ka prova në rritje për të mbështetur ndërveprimin midis mikrobiomës së zorrëve dhe mikrobiomës së lëkurës dhe ndërveprimin midis të dyjave.

Tiranapost.al