Kronikë e zezë

Artan Hoxha për atentatin tek ‘Vasil Shanto’: Mina e komanduar me celular

Artan Hoxha për atentatin tek ‘Vasil Shanto’: Mina e komanduar

Atentati i bëri me eksploziv mbrëmjen e sotme tronditi Tiranën, ndërsa gazetari i kronikës Artan Hoxha e komenton si një akt terrorist.

Artan Hoxha për atentatin tek ‘Vasil Shanto’: Mina e komanduar

“Këto eksplozivë janë me mina të komanduara që aktivizohen në distancë. Nëse është aktivizuar, ka qenë minë me celular, që rastet më të shumta vijnë nga Mali i Zi, ku minat e telekomanduara futen në Shqipëri, apo është bërë montimi në Shqipëri. Dëmi është shumë i madh, eksploziv i përdorur është C4. Duket si akt terrorist se në atë zonë ka shumë lëvizje. Nga shpërthimi dhe dëmi duket se kemi të bëjmë me një minë të telekomanduar, fuqia është shumë e madhe”, komentoi ai për ‘Abc News’.

Artan Hoxha për atentatin tek ‘Vasil Shanto’: Mina e komanduar

Makina shpërtheu në zonën e ‘Vasil Shantos’, ndërsa drejtuesi i mjetit u dërgua tek Ushtaraku me shenja jete, ndërsa ndodhet në gjendje kritike.

Lexo me shume: