Lajme nga Bota

Pse po akuzohet Izraeli për 'Hiroshimën' në Bejrut?

Pse po akuzohet Izraeli për 'Hiroshimën' në Bejrut?

Më shumë se 100 njerëz kanë humbur jetën, mbi 4000 janë plagosur dhe të tjerë që po kërkohen. Ky është bilanci tragjik deri më tani nga shpërthimi i madh në depot pranë portit të Bejrutit, një ngjarje që tronditi mbarë botën.

Por çfarë ka ndodhur konkretisht? U raportua për shpërthim në depon me fishekzjarre dhe më pas shpërthimi masiv ndodhi në depon me nitrat amoniumi.

Pse po akuzohet Izraeli për 'Hiroshimën' në Bejrut?

Ministri i brendshëm i Libanit ka hedhur hipotezën se materialet dhe lëndët eksplozive që mbaheshin prej vitit 2013 në depon pranë portit janë hedhur në erë nga Izraeli. Por autoritetet e Izraelit kanë hedhur poshtë çdo pretendim, duke thënë se vendi e ka ndihmuar Libanin dhe është gati ta ndihmojë edhe në këtë rast.

‘Izraeli i është afruar Libanit përmes kanaleve të sigurisë ndërkombëtare dhe diplomatike dhe i ka ofruar qeverisë libaneze ndihmë mjekësore dhe humanitare,' tha një deklaratë me shkrim Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz dhe Ministri i Jashtëm Gabi Ashkenazi.

Izraeli dhe Libani kanë kaluar disa luftëra përgjatë viteve. Ndërsa dy javë më parë mes dy vendeve u rritën tensionet për shkak të përplasjeve për kufirin. Në fillim të këtij muaji, Izraeli akuzoi Hezbollahun se po përpiqej të dërgonte njerëz të armatosur nëpër ‘Linjën Blu’mes dy vendeve të demarkuar nga OKB.

Ka pasur shumë tensione kufitare të ngjashme vitet e fundit, por konflikti më i fundit shpërtheu në 2006 pasi Hezbollah vrau tetë ushtarë izraelitë dhe rrëmbeu dy, duke shkaktuar luftën 34-ditore Izrael-Liban.

Pse po akuzohet Izraeli për 'Hiroshimën' në Bejrut?

Hezbollahu lëshoi ​​raketa në fqinjin e saj jugor dhe Izraeli u përgjigj duke bombarduar qytetet, fshatrat dhe pikat kryesore të infrastrukturës libaneze.

Pse po akuzohet Izraeli për 'Hiroshimën' në Bejrut?

Konflikti përfundoi por dy palët janë ende teknikisht në luftë. Libani është një nga 31 vendet anëtare të OKB që nuk e njeh ekzistencën e Izraelit si shtet.