Lajme nga Bota

Çekia do të lejojë refugjatët ukrainas të punojnë pa leje

Çekia do të lejojë refugjatët ukrainas të
Qeveria çeke ka rënë dakord t'u japë refugjatëve nga Ukraina akses falas në tregun e punës pa asnjë leje pune.

Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale Marian Jurecka tha të mërkurën se refugjatët do të jenë në pozicionin "e çdo qytetari tjetër" nëse duan të gjejnë një punë.

Refugjatët do të duhet vetëm të marrin një vizë për qëndrimin e tyre në Republikën Çeke për të punuar.

Vlerësohet se rreth 150,000 njerëz kanë mbërritur në vendin që nuk kufizohet me Ukrainën e pushtuar nga trupat ruse.

Jurecka tha se ka rreth 350,000 vende pune aktualisht në dispozicion në Republikën Çeke.

Tiranapost.al