Lajme nga Bota

Erdogan kritikon sanksionet ndaj artistëve rusë: Gjueti shtrigash! Çfarë marrëzie është kjo

Erdogan kritikon sanksionet ndaj artistëve rusë: Gjueti shtrigash!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kritikuar sanksionet kundër popullit, letërsisë dhe artistëve rusë si pjesë e reagimit kundër Rusisë për luftën e saj në Ukrainë, raporton Associeted Press.

“Ne nuk pranojmë praktika të gjuetisë së shtrigave kundër popullit rus, letërsisë ruse, studentëve dhe artistëve (rusë), ashtu si (nuk pranojmë) braktisjen e Ukrainës”, tha Erdogan në një fjalim para anëtarëve të partisë së tij sot.

Sanksionet kanë përfshirë anulimin e publikimeve ruse për filmat e Hollivudit dhe ndërprerjen e lidhjeve me dirigjentin e famshëm rus Valery Gergiev, i cili është i afërt me presidentin Vladimir Putin.

"Çfarë marrëzie është kjo?" tha Erdogan.

Tiranapost.al