Lajme nga Bota

Çfarë e pengon Kinën të ndalojë luftën e Rusisë?

Çfarë e pengon Kinën të ndalojë luftën e

Lufta në Ukrainë ka nxitur thirrje të reja për Kinën që të përfshihet në një krizë ndërkombëtare, me komentuesit që diskutojnë se si vendi është i mirëvendosur për të negociuar përfundimin e luftimeve. Politikanët e kanë pranuar gjithashtu thirrjen: ministri i Jashtëm ukrainas thuhet se i kërkoi Kinës të përfshihej , ndërsa të martën liderët evropianë patën një komunikim me video me liderin kinez Xi Jinping në një përpjekje për t'i mbajtur ata të informuar.

Të gjitha këto ide kanë qëllim të mirë - por ka të ngjarë të dështojnë. Kjo sepse Kina, larg nga të qenit në gjendje të veprojë me vendosmëri në skenën botërore, vuan nga një boshllëk kronik lidershipi që e lë të paralizuar për të vepruar përballë krizave globale.

Kur lufta filloi gati dy javë më parë, përgjigja e Kinës ishte jashtëzakonisht e parashikueshme: Perëndimi është fajtor, sanksionet janë kundërproduktive dhe "të gjitha palët" duhet të përdorin përmbajtje (sikur kjo të ishte një grindje mes të barabartëve dhe të dyja palët të fajësoheshin ). Në fillim, ishte e mundur të shihej Kina thjesht si e kapur në një dilemë - e detyruar të shprehte kotësira, sepse ajo ishte e tronditur nga sjellja e Rusisë, por nuk dëshironte të kritikonte mikun e saj më të ngushtë.

Por 10 ditë më vonë, ministri i jashtëm Wang Yi dyfishoi mbështetjen për Moskën, të hënën duke e quajtur Rusinë "partnerin më të rëndësishëm strategjik të vendit të tij". Në përgjigje të shpresave në rritje se Kina mund të përdorë ndikimin e saj me Moskën për të ndërmjetësuar, ai tha se vendi mund ta bëjë këtë "kur të jetë koha e duhur" - me fjalë të tjera, jo në ndonjë afat kohor kuptimplotë që do të ndalonte gjakderdhjen.

Hetimi i Kinës nuk është i ri. Për dekada, liderët perëndimorë e shtynë Kinën të ishte një partner strategjik ose palë e interesuar në rendin ndërkombëtar global. Shumë kanë imagjinuar se herët a vonë Kina do të vinte në këmbë dhe në një emergjencë si kjo e sotmja dhe diplomatët e saj do të përdornin zyrat e tyre për të zgjidhur një krizë globale.

Por realiteti është se Kina është aq e fiksuar pas një grupi të ngushtë çështjesh, saqë nuk është në gjendje të jetë më shumë se një aktor në skenën ndërkombëtare, duke u shfaqur në disa role specifike, por jashtë thellësisë së saj.

Kina reagon me forcë rreth dy çështjeve të brendshme, kryesisht: Tajvanit dhe të drejtave të njeriut. Vendet që nuk ndjekin linjën e Kinës ndaj Tajvanit – se ajo duhet të kthehet në Kinë, pavarësisht se çfarë mendojnë banorët e saj – janë ndjekur pa mëshirë. Për shembull, goditjen ekonomike të Kinës ndaj Lituanisë , e cila pati guximin vitin e kaluar për të lejuar Tajvanin të përdorte emrin e tij në një zyrë përfaqësuese që hapi në kryeqytetin lituanez, Vilnius. Kina këmbëngul që vendet të lejojnë vetëm Tajvanin t'i quajë zyrat e tij "Taipei", sipas kryeqytetit të tij, sikur të ishte thjesht një provincë.

Në çështjen tjetër thelbësore të të drejtave të njeriut: Kushdo që argumenton se ato janë universale, po ndërhyn në punët e brendshme të Kinës. Për këtë qëllim, Kina mbështet vendet e tjera që gjithashtu kritikohen për shkeljen e deklaratës, duke argumentuar se këto janë edhe punët e tyre të brendshme.

Por për shumicën e çështjeve të tjera, Kinës nuk i intereson vërtet. Droga, terrorizmi, shëndeti publik, ndryshimet klimatike - Kina ka interesa në të gjitha këto çështje, por rrallëherë merr drejtimin. Në rastin më të mirë, ofron disa ide dhe më pas ndjek marrëveshjet e arritura nga vende të tjera.

Ky fokus miop në shqetësimet e brendshme është veçanërisht i theksuar nën Xi Jinping, lideri më pak kozmopolit që ka drejtuar Republikën Popullore në gati gjysmë shekulli.

Sistemi aktual i Kinës u lançua në fund të viteve 1970 nën Deng Xiaoping, i cili ishte i gatshëm të lehtësonte kontrollin e Partisë Komuniste mbi shoqërinë për të lejuar Kinën të lulëzonte. Dy pasardhësit e zgjedhur të Dengit, Jiang Zemin dhe Hu Jintao, kishin të metat e tyre, por kishin ide relativisht të ngjashme për zgjerimin e Partisë Komuniste dhe ndjekjen e lidhjeve më të mira me fqinjët.

Xi nuk ka asnjë nga këto instinkte. I rritur nga një prej baballarëve themelues të vendit , ai është lideri i parë që lindi dhe u rrit në Republikën Popullore. Ai ka një arsim relativisht të kufizuar -- jo faji i tij sepse ishte për shkak të trazirave politike të viteve të Maos. Pasi trazirat përfunduan në fund të viteve 1970, babai i tij me lidhje të mira e vendosi atë në rrugën drejt suksesit.

Vizioni i Xi është në thelb të rikrijojë Partinë Komuniste Kineze të brezit të babait të tij. Menjëherë pasi partia mori pushtetin në vitet 1950, siç thotë miti, ajo ishte e pakorruptueshme, popullore dhe e vendosur në krye të shoqërisë.

Qëllimi kryesor i Xi është të forcojë kontrollin e partisë mbi ekonominë, politikën, arsimin dhe zonat e pakicave si Xinjiang, ose rajone relativisht autonome, si Hong Kongu. Në mënyrën e vet, vizioni i Xi-t është ambicioz në përpjekjen e tij për të kthyer kohën pas 40 viteve të reformave, por është një ambicie e kufizuar dhe e fokusuar në brendësi. Siç thotë studiuesi australian Geremie Barmé, është një "perandori e lodhjes".

Kjo është arsyeja pse është iluzion të mendosh se Kina mund të luajë një rol konstruktiv në Ukrainë. Në letër, ka kuptim. Kina është tregu i fundit i madh i Rusisë tani që Perëndimi ka ndërprerë kryesisht lidhjet me ta. Diplomatët e Xi-t mund të kapnin lehtësisht veshin e Rusisë dhe të sugjeronin, në mënyrë kaq delikate, se një lloj zgjidhjeje do të ishte e dobishme për të gjitha palët.

Do të ishte gjithashtu në interesin më të mirë të Kinës për të ndërmarrë një hap të tillë. Kina u pasurua me rendin ndërkombëtar që Putini kërkon të shkatërrojë. Në fund të fundit, ajo duhet të konkurrojë me vendet udhëheqëse të botës dhe për ta bërë këtë, i duhet një sistem botëror i hapur me një fluks të lirë kapitali dhe idesh. Përmbysja e saj me shtete jofunksionale si Rusia vetëm e tërheq Kinën poshtë.

Kjo mund të ndodhë ende, dhe Kina mund të lërë mënjanë prioritetet e saj të brendshme për të ndihmuar në përfundimin e krizës. Por për ta bërë këtë do të kërkonte një zhvendosje sizmike. Të luash ndërmjetësin do t'i kërkonte Kinës të distancohej nga Rusia, pasi mburrej se miqësia e tyre "nuk ka kufij".

Në vend të kësaj, Kina ka të ngjarë të veprojë neutrale, por edhe të vazhdojë të tregojë ‘simpatinë’ e saj për Rusinë, jo Ukrainën apo demokracitë që luftojnë për të shpëtuar pavarësinë e saj.

Kjo sepse gjithçka që Xi ka zbatuar në shtëpi ka qenë për të mbytur mendimin e lirë, jo për ta çliruar atë. Ai e sheh botën demokratike me një mosbesim të tillë. Ai shpreson se Kina do t'i zëvendësojë ato, por me inovacione të rritura në vend dhe jo me një shkëmbim të fortë idesh dhe produktesh. Është një vizion botëror i përqendruar tek vetja, ku lidhjet janë kryesisht me shumë zero: ti fiton, unë humbas.

Në këtë kontekst, nëse Perëndimi përfshihet në një mosmarrëveshje me Rusinë për Evropën, atëherë Kina fiton. Përfshirja në mosmarrëveshjet e të huajve nuk ka kuptim. Më mirë të qëndroni jashtë përleshjes, të shihni se kush ka gjasa të fitojë dhe më pas të bëni marrëveshje.

*Analizë e CNN