Lajme nga Bota

Dita e 14: Çfarë po ndodh me luftën në Ukrainë

Dita e 14: Çfarë po ndodh me luftën në Ukrainë

Çështjet kryesore të së Mërkurës

Një sulm rus goditi një maternitet në Mariupol të mërkurën, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ukraina ka ndaluar eksportin e produkteve të nevojshme duke përfshirë grurin, shpendët dhe vezët në një përpjekje për të shmangur mungesat. Vendi është eksportuesi i pestë më i madh i grurit në botë.

Një tjetër përpjekje armëpushimi është duke u zhvilluar për të lejuar civilët të arratisen nga Mariupol, Sumy në verilindje, Enerhodar në jug, Volnovakha në juglindje, Izyum në lindje dhe disa qytete në rajonin e Kievit.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka thënë se vendimi nëse do t'i vërë avionët MiG-29 në dispozicion të Ukrainës tani është në duart e NATO-s dhe Uashingtonit.

Mbikëqyrja bërthamore e OKB-së thotë se nuk sheh "asnjë ndikim kritik në siguri" pasi u raportua një humbje e energjisë në centralin bërthamor të Çernobilit.

Më shumë se një milion fëmijë janë larguar nga Ukraina që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt, sipas agjencisë së OKB-së për fëmijë .

BE ka njoftuar më shumë sanksione kundër Moskës dhe Minskut, duke synuar bankat bjelloruse dhe duke vendosur në listën e zezë 160 oligarkë dhe senatorë rusë të tjerë.