Opinion

Këtu, në kufirin polako-ukrainas, nuk shoh asgjë përveç humanizmit ndaj refugjatëve

Këtu, në kufirin polako-ukrainas, nuk shoh asgjë

Anastasia Lapatina/ Kur hipa në një tren nga Krakow për në Przemysl, një qytet i vogël polak pranë kufirit me Ukrainën, prisja të përballesha me një katastrofë humanitare, të shkaktuar nga një milion njerëz që largoheshin nga shtëpitë e tyre për shkak të luftës. Por ajo që pashë ishte më e mira e njerëzimit.

Ndërsa Rusia ka nisur një luftë të përgjakshme në shkallë të plotë kundër vendit tim, mijëra ukrainas kanë ikur me tren në këtë stacion hekurudhor. Atje, ata priten nga një pankartë e madhe që lexon, në polonisht dhe në ukrainisht: "Ju jeni të sigurt këtu". Brenda, dhjetëra vullnetarë polakë u ofrojnë refugjatëve ukrainas "çdo gjë falas"- ushqim, ujë, rroba, telefona me plane të parapaguara, strehim, këshilla ligjore. Ndërsa unë isha atje, vullnetarët u përzien mes turmave, duke ndihmuar ukrainasit e zhvendosur të gjenin ushqim, pije të nxehta dhe një vend për t’u ulur.

"Nuk kam parë kurrë diçka të tillë," tha një grua ukrainase rreth të gjashtëdhjetave, duke shpërthyer në lot. “Po qaja nga mënyra se si na takuan. Gjithçka ishte e organizuar shumë mirë në çdo hap. Na thanë ku të shkonim, çfarë të bënim. Unë u trondita që na mbanin edhe bagazhin. Është kaq prekëse.”

Më shumë se 1.5 milion njerëz janë larguar nga Ukraina në vetëm 10 ditë, me rreth 1 milion prej tyre duke kaluar në Poloni. Asnjë legjislacion specifik financimi nuk është miratuar ende në përgjigje të përpjekjes, por qeveria lokale në rajonin polak Podkarpackie, i cili mbulon rreth gjysmën e kufirit ukrainas-polak, ka shpenzuar më shumë se 10 milion € deri më sot. Ndërkohë, Komisioni Evropian ka thënë se do të lejojë shtetet e BE-së të përdorin burimet nga një paketë e madhe e rimëkëmbjes së Covid-19 për të ndihmuar refugjatët ukrainas. Të mërkurën, OKB-ja nisi një apel prej 1.7 miliardë dollarësh për të ofruar ndihmë si në Ukrainë ashtu edhe në vendet që mirëpresin refugjatët ukrainas, ndërsa UNHCR është gjithashtu e pranishme, duke ndihmuar në regjistrimin dhe sigurimin e akomodimit për refugjatët në kufirin polak.

Megjithatë, është përgjigja e njerëzve të zakonshëm polakë ajo që ka qenë më befasuese – me më shumë se 90% e polakëve në një sondazh të fundit që mbështesin pranimin e refugjatëve ukrainas në Poloni dhe 65% thonë se janë të gatshëm t'i ndihmojnë ata personalisht.

Në stacion, rreth 20 persona qëndruan në radhë për karta SIM falas. Njëra prej tyre, Viktoria, 30 vjeç, ishte arratisur nga Kharkiv - qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, në lindje të vendit. Për të arritur shëndoshë e mirë në stacionin e trenit atje, ajo kishte ecur nëpër tunelet e metrosë nëntokësore të qytetit. Ajo shpëtoi e vetme dhe duhej të linte pas nënën e saj, shumë të moshuar për të udhëtuar. "Barku më dhemb shumë," më tha Viktoria, me zërin e saj të prerë nga lodhja. “Ne kemi pirë ujë në metro, tani të gjithë kanë dhimbje barku.”

Si ukrainase, ndjeva shumë emocione në skenat që kisha përballë. U trondita nga pamja e dhjetëra fëmijëve që luanin me lodra në dysheme, ndërsa nënat e tyre përpiqeshin të mblidhnin gjërat dhe mendimet e tyre, duke kuptuar se çfarë të bënin më pas në një vend të huaj. Pastaj ishte faji - erdha në Poloni nga Franca, ku studiova, ndërsa nëna ime fshihej nga raketat afër Kievit. Megjithatë, vuajtjet e mia nuk mund të krahasoheshin me ato të refugjatëve që pashë në Przemysl.

Më e rëndësishmja, u befasova nga bujaria e vetë polakëve. Që nga fillimi i luftës, mijëra kanë shkuar përtej dhe për të ndihmuar në çfarëdo mënyre të mundshme – duke pritur ukrainasit në apartamentet e tyre, duke i çuar ata në vende ose thjesht duke u dhënë para për të mbuluar nevojat bazë. Restorantet dhe dyqanet anembanë vendit u ofrojnë ukrainasve zbritje, ndërsa çdo shërbim - duke përfshirë trenin që kam marrë - ofrohet falas.

"Unë vetë u habita me sasinë e mbështetjes," tha Nazar, një 30-vjeçar ukrainas që jeton në Poloni për nëntë vjet. Ai tani e kalon gjithë kohën e tij duke ndihmuar refugjatët ukrainas të rivendosen në Poloni. Ai mendon se një nga arsyet e bujarisë polake është pragmatike: Vladimir Putin mund të mos ndalet në Ukrainë. “Nëse nuk e ndihmojmë Ukrainën të mbrohet, Polonia është fqinji i ardhshëm i Rusisë. Polakët e kuptojnë shumë mirë se kjo ka të bëjë edhe me sigurinë e tyre”, tha Nazar.

Një sërë faktorësh mund të shpjegojnë reagimin bujar të Polonisë ndaj refugjatëve të Ukrainës. Në vitet e fundit një numër i madh kanë emigruar në Poloni dhe janë zhvendosur, kështu që ukrainasit nuk shihen si të huaj, por miq. Sigurisht, ekziston fakti i thjeshtë i gjeografisë – qoftë Turqia, që pret 3 milionë refugjatë sirianë, apo Libani që mirëpret mbi një milion, qeveria polake nuk ka zgjidhje tjetër veçse të përshtatet me sfidën. Deri të enjten, Hungaria ka mirëpritur rreth 140.000 njerëz; Moldavia, 97.000; Rumania, 51 000; dhe Sllovakia, 72,000. Më shumë se 100,000 ende shkuan më tej në vendet evropiane që nuk ndajnë një kufi me Ukrainën. Pa dyshim, Polonia do të duhet të mbajë barrën e zhvendosjes së refugjatëve – kur një krizë humanitare është në pragun tuaj, ka pak kohë për diskutim; instinkti për të ndihmuar në vend të kësaj fillon.

Mjerisht, jo të gjithë polakët kanë qenë kaq bujarë dhe ka pasur raporte për dhunë të ekstremit të djathtë kundër refugjatëve jo të bardhë, duke brohoritur "kthehu në vendin tënd" . Sipas raportimeve, tre indianë u rrahën, duke bërë që njëri prej tyre të dërgohej në spital. Por kjo nuk duhet parë si përfaqësuese e përgjigjes së Polonisë dhe dhembshurisë që ata u kanë treguar bashkëvendasve të mi.

Teksa lëvizja nga një dhomë në tjetrën në stacionin Przemysl, ndalova të bisedoja me një grua që ishte dukshëm e shqetësuar. Ajo nuk pranoi të fliste në procesverbal. Djali i saj, i cili dukej rreth shtatë vjeç, u kthye nga unë dhe më pyeti: "A ka mbaruar lufta?" U ndjeva sikur më kishin goditur me grusht në bark. "Do të ndodhë, shumë shpejt," i thashë, butësisht, sikur të kishte ndonjë gjë tjetër që mund të kisha thënë. "Shumë shpejt, të gjithë do të jemi në shtëpi." Djali i vogël në atë moment dukej se më besoi.

*Anastasia Lapatina është një gazetare në Kiev Independent