Lajme nga Bota

Komisioneri europian: BE dëshiron që Ukraina të bëhet një shtet anëtar

Komisioneri europian: BE dëshiron që Ukraina të

BE dëshiron që Ukraina të bëhet një shtet anëtar "sa më shpejt të jetë e mundur", u tha gazetarëve komisioneri europian Maros Sefcovic.

“Është koha për të sinjalizuar se populli ukrainas është një nga popujt evropianë dhe ne duam që ata të hyjnë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai, por shtoi se për momentin blloku duhet të fokusohet në masat afatshkurtra që lidhen me luftën.

“Unë mendoj se ajo që është më e rëndësishme tani është të ndihmojmë Ukrainën në luftë”, shtoi ai.

Tiranapost.al