Aktualitet

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe për zona të tjera

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

Për shkak të temperaturave të larta në vendin tonë janë të aktivizuara 8 vatra zjarri. Por situata më e rënduar paraqitet në Karaburun, Shijak dhe Fier.

Në rrjetet sociale janë postuar foto dhe video nga parku kombëtar i Karaburunit nën flakë nga mbrëmja e djeshme.

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe


Edhe këngëtarja Soni Malaj ka postuar video dhe foto teksa e quan një katastrofë e bën thirrje që flakët të shuhen:

Ky eshte parku kombetar i karaburunit ne flake!!!! Nje katastrofe qe po ndodh…Shpresoj te merren masa sa me shpejt per shuarjen e zjarrit.

View this post on Instagram

A post shared by SONI MALAJ ? (@soni_malaj)

Edhe zv,kryeministri Braçe ka postuar foto ndërsa akuzon se zjarri është vënë qëllimisht.

View this post on Instagram

A post shared by Erion Braçe (@erionbrace)

Ndërkaq lidhur me situatën, në një postim ditën e djeshme, ministri i Brendshëm Niko Peleshi njoftoi se Forcat e Armatosura janë në gatishmëri të plotë dhe se po ndërhyhet për të shuar flakët. Nga ana tjetër ai i bëri thirrje banorëve që jetojnë në zonat pranë vatrave, të tregohen të kujdeshshëm për shkak të thatësirës ku paraqitet rrezik i lartë zjarri: Gjithashtu i ftoj ata të bashkëpunojnë me strukturat shtetërorë për njoftimin në kohë të situatave apo denoncimin/evidentimin e keqbërësve të qëllimshëm.

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

Ndërsa IGJEUM ka paralajmëruar për vatra zjarri, për shkak të motit me temperatura shumë të larta:

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

Video/ Pamje nga zjarri në Parkun e Karaburunit, situata me rrezik edhe

*Tiranapost.al.