YouPost

Telegrami ekskluziv (1928)/ Kur presidenti amerikan uronte Mbretin Zog

Telegrami ekskluziv (1928)/ Kur presidenti amerikan uronte Mbretin Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë ? 12 Prill 2019

?Journal des débats politiques et littéraires? ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit amerikan Calvin Coolidge dërguar mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut ?Dars (Klos), Mat ? Albania?, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Një telegram nga Z. Coolidge për mbretin Zog

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 14 shtator. ? Mbreti Zog sapo ka marrë shkresën e mëposhtme nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara :

?Unë jam i kënaqur t?i përcjellë Madhërisë Tuaj dhe popullit shqiptar urimet e mia me rastin e ngjitjes tuaj në fron. Populli amerikan bashkohet me mua në formimin e dëshirave më të sinqerta për shëndetin dhe lumturinë e Madhërisë Tuaj dhe për prosperitetin e Shqipërisë.?  (Nënshkruar): CALVIN COOLIDGE.

Calvin Coolidge – President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Linku origjinal: https://www.darsiani.com/la-gazette/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

Publikuar në Tiranapost.al. 

Image result for mbreti Zog